Quantcast
Channel: Szeretgom hírek
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5535

Déjá vu

$
0
0

Az a misztikus érzés, hogy egyszer már korábban megtörtént az adott esemény...

(Észrevétel a Városházi információ: „Közvilágítás – szolgálati közlemény” írásra.)

 

Eredetileg az íráshoz csak egy egyszerű észrevételt akartam tenni, de közben úgy láttam, talán célszerűbb lenne egy kicsit bővebben körüljárni a témát, mert a probléma lényege mélyebben keresendő, mint amit egy mondatban fel lehetne tárni. Kérem, hogy akinek van véleménye, még ha az ellenvélemény is, tegye meg! Ez utóbbi talán még hasznosabb is lehet a jövőre nézve, szerintem...

Az eset 2011 tavaszán történt. Kottára hasonló a mostanihoz, a szerepek azonosak, csak a szereplők mások. Vagy részben ugyanazok, csak a másik szerepben? 2011-ben, amikor az adósságrendezési eljárásra hivatkozva a Tízek semmit sem szavaztak meg a költségvetésben, egy helyi vállalkozó úgy gondolta, hogy saját költségén nekilát a Pór Antal téri iszonyúan lepukkadt játszótér helyreállításának, (murvázás, homokozó rendbehozatala, feltöltése homokkal, padok felújítása, stb.) hogy a belvárosi gyerekeknek legyen egy kis élettere.

Néhány önkéntes segítővel még csak az „első kapavágásokat” tették meg, amikor a Meggyes irányította néhány képviselő felbujtására, a közterület felügyelők és a Strigonium munkatársai a helyszínen termettek, hogy megakadályozzák a munkálatokat, arra hivatkozva, hogy a játszótér az Önkormányzat tulajdona, a kezelője, fenntartója a Strigo cége, a Zöld Út Kft., így azon illetéktelen semmilyen munkálatokat nem végezhet! A nyomaték kedvéért még a rendőrjárőrt is a helyszínre hívták, így az önkéntes segítők még néhányszor a rendőrségre is kénytelenek voltak bemenni, magyarázkodni.

És mi történt most?

Valaki nem bírta tovább nézni, hogy a kandeláberek kezelőnyílás fedelei hiányoznak, a feszültség alatt álló szigeteletlen vezetékek halálos áramütést okozhatnak, ha valaki hozzáér! A nyílás ráadásul 1 m alatt, azaz pontosan „kisgyermek magasságban” van! Az oszlopot körültekerte fóliával – ami nyilvánvalóan ideiglenes megoldás – de a közvetlen életveszély elhárítására alkalmas.

Mi a „Városházi információ” (ez gondolom a városvezetés, a polgármester, az aljegyző, a kabinetiroda, vagy valami hasonló új fedőneve, hiszen ez a szolgálati közlemény aláírója) reakciója erre?

„Ez a megoldás a problémát nem oldja meg, sőt amellett hogy szabályellenesen nyúltak az Önkormányzat és az EON közös tulajdonához, amiről jegyzőkönyv is készült,...”

Pontosan ugyanaz, ami a Meggyes-féle hatalmi csoporté volt 2011-ben. Érdekes a változás (hiánya), nem? Ha úgy tűnik, hogy az önkéntes segítő rámutat a tehetetlenségünkre a problémák megoldásában, akkor már nem is olyan jó önkéntes, sőt egyenesen ellenség, büntetést érdemel! A szolgálati közlemény további indoklása elég viccesre sikerült: A szakszerűtlen fóliázás egyrészt veszélyes, mert légmentesen zár, másrészt ugyanakkor meg rontja a városképet, mert néhány órán belül leszakad. Ha rövidesen leszakad, akkor hogyan szigetel?

A tisztelt Városházi információ nem túl konzekvens... viszont nagyon finnyás a városképre. Esztergomban csak ezek a kandeláberre tekert fóliák a csúnya városképrontók? Minden el van vadulva! Lepusztult épületek, kátyúk, kosz, nyíratlan bokrok, fák mindenhol, hogy csak néhányat említsek! Ezek nem számítanak?

Mi sem áll távolabb tőlem, hogy fóliázó Gál Tamás prókátora legyek. Lehet, hogy politikai előnyt akart szerezni a tevékenységéből, ez az ő dolga. A Városházi információnak viszont nem ebben kéne látni a probléma lényegét, hanem abban, hogy a kezelőajtók hiányoznak, már több mint hat hónapja és egyre nagyobb számban! Ezt meg kell oldani! Itt egy bármikor bekövetkezhető végzetes kimenetelű baleset potenciális veszélyéről van szó, 200 db oszlopnál, a közterületen! Egy cégnél egy munkabiztonsági ellenőrzés során, ha a felügyelő csak egyetlen egy ilyen típusú veszélyforrást talál, azonnal bezáratja az üzemet és milliós bírságot szab ki a vezetőre! Hol van a Városházi információ felelősségtudata? Az teljesen lényegtelen, hogy hány feljelentést tett a Városházi információ a rendőrségen, mi lesz annak az eredménye, az nem kifogás, hogy nem lehet minden kandeláber mellé rendőrt állítani, a megoldást azonnal meg kell találni. Itt most nem a szokásos szép, de tartalom nélküli szónoklatok, másra mutogatások, pénzhiányra hivatkozó kibúvások kellenek, hanem konkrét és azonnali intézkedés.

A szolgálati közlemény a feladatot és a felelősséget szokás szerint ismét a lakosságra kívánja áthárítani:

„Továbbra is kérjük a lakosságot, amennyiben azt tapasztalják, hogy lakókörnyezetükben hivatalos önkormányzati engedély nélkül akárki hozzányúl a közvilágítást biztosító oszlopokhoz, vagy azok szervizajtajához, azonnal jelezzék az Esztergomi Rendőrkapitányságon, vagy polgármesteri hivatalban a 06-33/542-072-es telefonszámon.”

Ezt egyenesen viccesnek tartanám, ha a téma nem lenne (halálosan) komoly. Tehát, ha látok valakit – a vizelő kutyán kívül – egy kandeláber mellett akkor meg kell róla győződnöm, hogy az illető engedéllyel, vagy engedély nélkül nyúl hozzá. Ha utóbbi tényállás esete forog fenn, azaz ha az átadott okmányokból (itt erősen feltételezve a hozzányúló nem szokványos önkéntes együttműködését) egyértelműen nem derül ki az ellenőrzésem alá vont személy hozzányúlási jogosultsága, akkor azonnal telefonos bejelentést kell tennem. És tessék mondani, az intézkedő illetékes megérkezéséig mit kell tennem? Akadályozzam meg a hozzányúló hozzányúlását, vagy erőszakkal tartsam a helyszínen, felvállalva, hogy a leszerelt ajtóval lecsap? Egyszóval úgy kell ismét eljárnunk, mint ahogy azt ősszel a Polgármester Asszony kérte, amikor mindenkit „fényvédelemre” szólított fel, mármint hogy a polgárok fizikailag akadályozzák meg a közvilágítási égők kiszerelését. (A fanatikus követőknek ebből meg is gyűlt a baja a rendőrséggel.)

A viccet félretéve: én úgy gondolom, az lenne a helyes, ha mindenki végre végezné a saját feladatát. A városvezetés gondoskodjon a tulajdonában a közterületen lévő berendezések balesetmentes műszaki állapotáról, a rendőrség a közrendről, közbiztonságról, ezeket senki ne ruházza át a lakosságra, mindennemű jogalap nélkül.

Erről a „Szolgálati közlemény” kifejezésről egyébként mindig a Markos-Nádas vasútállomási hangosbemondós örökérvényűje jut eszembe: „Józsi hozd vissza a fogómat, mert pofánváglak!”

A megoldás talán ennek az aktualizálása lehetne:

Józsi hozd vissza a kandeláberajtót, mert pofánváglak!

 

Ezen írásom tartalmát az Esztergomi Lokálpatrióták Egyesületének tagságával nem egyeztettem, így nem az egyesület elnökeként, hanem a magánemberként fogalmaztam meg a véleményemet.

Körmöczi Miklós

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5535