Komoly aggodalommal értesültünk arról, hogy a Tatabányai Törvényszék Esztergom Önkormányzatával szemben 2014. májusában nem jogerősen adósságrendezési eljárást megindítását rendelte el, a Prímás szigeten található mélygarázs vételárának kifizetése kapcsán, a Giegler Kft. kérelmének eleget téve. Az ügy kapcsán a sajtóban több olyan információszivárgott ki az adósságrendezés eddigi menetéről, melyről a lakosság mindeddig nem szerezhetett tudomást. Valószínűsíthető, hogy amennyiben a törvényszék végzése jogerőre emelkedik, az Esztergom jövőjére nézve súlyos következményekkel fog járni. Bízunk abban, hogy erre nem fog sor kerülni.
• Javasoljuk a város döntéshozóinak hogy felelősen eljárva, mindent tegyenek meg az újabb adósságrendezési eljárás elkerülése érdekében. Biztosítsák az adósságrendezéssel kapcsolatos intézkedések, döntések – és nem utolsó sorban a pénzügyi adatok – átláthatóságát. Javasoljuk, hogy az ún. eseti adósságrendezési bizottság kezdeményezzen tárgyalást a Giegler Kft.-vel, a bíróságon kívüli megegyezés lehetőségéről. Javasoljuk, hogy a a Giegler Kft. képviselőjét hívják meg a soron következő testületi ülésre.
• Figyelmébe ajánljuk Gimesi Sándornak, a Giegler Kft. képviselőjének hogy – tekintettel a város által legutóbb átutalt 214 millió forintos részletfizetésre, valamint a folyamatban levő egyéb lezáratlan jogvitákra – álljon el a az adósságrendezési kérelmétől és ezzel tegye lehetővé az újabb adósságrendezési eljárás elkerülését, és a jogvita bírósági eljáráson kívüli rendezését. Javasoljuk, hogy Gimesi Sándor vegye tekintetbe – úgy is mint városi lakos és mint városban tevékenykedő vállalkozó –, hogy nem kívánhatja azt, hogy Esztergom további két évig működésképtelen legyen, még ha a törvény betűje neki is adna igazat a várossal szembeni bírósági eljárásban.
Amint arra már korábban is felhívtuk a figyelmet, a még fennálló adósság rendezése Esztergom elemi érdeke. E nélkül nem képzelhető el talpra állás és a városi közszolgáltatások normális működésének megteremtése. Fontosnak tartjuk, hogy a város közélete kiemelten foglalkozzon ezzel a kérdéssel, minthogy a város jövője a tét. Ehhez elengedhetetlen a tárgyilagos, tényszerű – adatokon alapuló – tájékoztatás.
Tudomásunk szerint, a korábbi városvezetés által felhalmozott adósságból és egyéb tartozásokból az állam a közelmúltban mintegy 24,6 milliárd adósságot vállalt át. Az adósság-átvállalásnak volt köszönhető az is, hogy az Önkormányzat hozzáférhetett – a hitelező bank által korábban zárolt – 1 milliárd 200 millió forinthoz. Mindettől függetlenül, a még 2010-ben megindított adósságrendezési eljárás keretében mintegy 4 milliárd forintnyi tartozás 4 év alatt történő rendezését tűzték ki célul (a 2014. évvel bezárólag). Örülünk annak, hogy a város – legalább papíron – ma már elfogadott és némi optimizmusra okot adó2014. évi költségvetéssel rendelkezik. Viszont továbbra sem tudjuk, hogy a város költségvetését terhelő (eredetileg) 4 milliárdos adósságrendezés hol tart, egyáltalán kiknek, mely szervezeteknek tartozik a város, mikor, milyen forrásból és milyen módon történik meg a még hátralevő adósság rendezése.
Bízunk abban, hogy a városi döntéshozók az adósságrendezést, annak mielőbbi lezárását kellő komolysággal, szakmai felkészültséggel fogják az év hátralévő részében végezni, az önkormányzati választásokig.
Esztergomi Kerekasztal