A mélygarázs problémakörét felölelő interjúsorozatunk legújabb részében Tétényi Éva polgármester válaszol a szeretgom.hu kérdéseire. A válaszait teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük. Néhány kérdést azóta az élet is megválaszolt, ezért itt jeleznénk, hogy azokat május 20-án küldtük meg a polgármester számára.
- Régen adott a Szeretgomnak interjút polgármester asszony. A blogján 13 hónapja nincs új bejegyzés, egyedül a Facebook oldala aktív, de ott is elsősorban országos, sőt újabban budapesti témákkal foglalkozik.
Nem érzi úgy, hogy eltolódott volna a hangsúly?
- Ellenkezőleg, számomra Esztergom az első. Annak érdekében, hogy a legmagasabb szakmai színvonalon végezhessem a munkámat, szükségszerű, hogy a város határain kívül ismerjem és felkutassam a legjobb gyakorlatokat, példákat. Azt sem hagynám figyelmen kívül, hogy az Ister-Granum EGTC elnökeként határon átnyúló projekteken is dolgozunk. Itt kiemelném a helyi piacok és helyi termékek elnevezésű új kezdeményezésünket. A Duna Stratégia kulturális klaszter munkacsoportjában Esztergom kiemelt helyen szerepel, ahol szintén én képviselem a régiót. Esztergom akkor lesz sikeres, ha együttműködéseit kiterjeszti, és ezt a mindenkori polgármesternek kötelessége személyesen is elősegíteni.
- Térjünk rá az aktuális témára: adósságrendezés. A Tatabányai Törvényszék május 13-án kelt végzésében elrendelte az újabb adósságrendezést, amelyet a Mária Valéria szálloda és mélygarázs építője kezdeményezett a város ellen - még van néhány napunk fellebbezni ez ellen. Fellebbezni fog az önkormányzat?
- A végzés kézhezvételétől számított 15 napon belül lehet a fellebbezést benyújtani, amire a képviselő-testület április 24-én már felhatalmazott. A közpénz védelme érdekében a rendelkezésre álló összes jogi eszközt igénybe vesszük, hiszen jelenleg is perben áll az önkormányzat a mélygarázs szavatosságával kapcsolatban. Természetesen, mint ahogy ezt a döntést is, a következő lépést is a képviselő-testület hozta meg, ennek megfelelően a május 29-i testületi ülésen a képviselők a teljes, adósságrendezésben elfogadott részlet kifizetéséről döntöttek a Giegler Kft. részére. Az önkormányzat ezt az összeget május 30-án át is utalta.
- A város mindenki más felé kielégítette az előző adósságrendezés lezárásában vállalt és esedékes tartozásait: kivétel a Giegler Kft. Mi volt az oka, hogy nem fizettünk, ha az előző egyezség szerint ezt muszáj lett volna megtenni?
- Az önkormányzat a képviselő-testület által elfogadott kifizetéseket teljesítette, és az a Giegler Kft. esetében is megtörtént mindaddig, amíg a kifizetések el nem értek egy bizonyos határt. Azt a határt, amelyet a folyamatban lévő szavatossági perben az önkormányzat érvényesített. Ez azt jelenti, hogy a mélygarázs műszaki problémáinak megoldásához szükséges milliókat a vételárból a város visszatartja azért, hogy a javításokat ebből a pénzből lehessen elvégeztetni. Nehezen feltételezhető, hogy a 3 milliós törzstőkéjű kft. egy esetleges pervesztés esetén miként fizeti vissza a több százmilliós közpénzt a városnak. A bírói ítélet másképp értelmezi az adósságrendezést véleményem szerint, hiszen ez az eszköz a fizetésképtelen önkormányzatok megsegítésére született, és ebben az esetben nem erről van szó. Az ilyen igényeket peres úton lehetne érvényesíteni, és nem egy adósságrendezési eljárás keretében.
-Olvashattuk, hogy az adósságrendezés nem ördögtől való. Vannak mostolyan projektek a városházán, amiket le kellene állítani, ha elindulna az adósságrendezés? Dolgoznak konkrét témákon, fejlesztéseken?
- Nem indul adósságrendezés, ha csak a képviselők, Gimesi Sándor és a Győri Ítélőtábla másképp nem döntenek. Februártól azért dolgozik a városmenedzser a Városházán, hogy a pályázatok előkészítésében, a marketing tevékenységben, a fejlesztések előkészítésében megjelenjen a közgazdasági szemlélet, és ne fordulhasson elő többet, hogy a város olyan adósságspirálba kerüljön, amelybe az előző önkormányzat vezette. Elsősorban az új 2014-20-as operatív programokra készülünk, ahol az energiahatékonyság és a környezettudatosság kerül előtérbe. Jelenleg az önkormányzati bérlakás állomány rezsicsökkentést támogató pályázatát, a vargyasi kastély és a balatonszepezdi tábor felújítását, valamint a az esztergomi családok számára történő használatát készítjük elő, de elkezdődött a zsinagóga épületének korszerűsítési terve is. Hamarosan elkezdődik az esztergom-kertvárosi óvoda bővítés és a Töltés utca komplex programjának folytatása. A kérdésre válaszolva azonban ezeket sem kell leállítani, hiszen az önkormányzat 2014-es költségvetése egyensúlyban van, nincs kifizetetlen számlatartozása.
- Térjünk még vissza a mélygarázsra. A szavatossági perben ebben a ciklusban milyen előrelépések történtek? Indult-e újabb szakértői vizsgálat, különösen a tavalyi teljes elöntés után, ami esetleg új hiányosságokat tárhatott volna fel?
- A perben folyamatosan készülnek szakértői jelentések. A legújabb ilyen jelentést a bíróság által kirendelt szakértő végezte el. A mélygarázzsal kapcsolatban több per is folyamatban van. A tavalyi árvíz idején a rekord magasságú árvízszint is okozhatott gondot, de megjegyzem, hogy a hasonló területen fekvő élményfürdőnél a védekezés sikeres volt. A mostani magas vízállásnál bejárást tartottunk annak érdekében, hogy kiderüljön, honnan folyik a víz a mélygarázsba. Közjegyző által hitelesített felvételek készültek arról, hogy a padozatból az oldalfal és a pillérek csatlakozásánál befolyik a talajvíz, sőt egy helyen a mennyezetből is csöpög. A dilatációs hézagok és a padozatban található repedések alátámasztják azt a feltételezést, hogy a mélygarázs vízzárósága nemhogy árvízkor, hanem még magas vízállásnál sem biztosított.
- Gimesi Sándor interjújában azt állította, hogy többször kezdeményezett tárgyalásokat, azonban nem sikerült bejutnia a polgármesteri irodába. Valóban történt ilyen?
- Mindenki előtt nyitva áll a polgármesteri ajtó. A tárgyalás a peren kívüli egyezségre vonatkozott, amit a szakértők által alátámasztott tények ismeretében egymagam nem tehettem meg. A városvezető feladata, hogy a közvagyon védelme érdekében az összes rendelkezésre álló jogi eszközzel éljen. Gimesi Sándor jogi képviselőjével konzultációt folytattam, ennek köszönhetően a mélygarázs 1 milliárd 680 milliós vételárából a mai napig 1 milliárd 718 millió forint került kifizetésre a Giegler Kft-nek különböző jogcímeken.
- Szándékosan került elárasztásra a mélygarázs 2013-ban? Kinek lett volna lehetősége ezt megakadályozni? Mekkora kár keletkezett a mélygarázs berendezéseiben? Felmérték ezt már azóta?
- A mélygarázs elárasztását az önkormányzat részéről senki sem rendelte el, nem tudom, hogy a kérdést miért így teszi fel? A szavatossági perben többek között azt kutatjuk, hogy a vízzáró alépítmény helyett hogyan készülhetett nem vízzáró szerkezet, és miért hagyták el a víznyomás elleni leterhelését az alaplemeznek. Ez azt jelenti, hogy a megnövekedett talajvíznyomás a szerkezetre alulról jövő erőt fejt ki, amit a vastag alaplemez kell, hogy felvegyen. A felúszás nem azt jelenti, hogy a szerkezet felemelkedik, és ahogy Gimesi úr nyilatkozta tévesen, ezt majd a felépítmény akadályozza meg. Ehelyett az alaplemezre irányuló erő a lemezt széttörheti. Ezért szokták a még nem megfelelő szilárdságú dobozszerkezeteket, - mint ahogy ez tavaly az épülő árpád-házi tornaterménél is megtörtént - elárasztani, hogy a víznyomás kiegyenlítődjön. A helyszíni naplóbejegyzésekből és a folyamatos szivattyúzásból kiderült, hogy az önkormányzat minden segítséget megadott a sikeres védekezéshez, azonban a szerkezetbe rengeteg víz folyt be. Annak eldöntése, hogy ez miért történt, a bíróság feladata, de tény, hogy a gépészeti berendezések biztonságba helyezésével, illetve az engedélyezési tervben tervezett megoldással ezek a károk megelőzhetőek lettek volna.
- Szakmai véleménye szerint mi lesz a mélygarázs sorsa?
- Ki kell javítani szerkezeti hibákat és be kell fejezni az építkezést.
- A szigetet két nagy félbemaradt beruházás csúfítja. Egyik sem a város finanszírozásában indult, de az előző városvezetés erősen befolyásolta az építtetőket a projektek megkezdése irányába. Lát-e lehetőséget arra, hogy az Önkormányzat segítséget nyújtson ezen beruházások befejezése érdekében az építtetőknek a közeljövőben?
- Milyen segítségre gondol? A menedzser típusú közigazgatás bevezetésével minden vállalkozót segítünk, hogy ügyei gyorsan intéződjenek. A HIPA (helyi iparűzési adó) felhasználásról való rendelkezés kis lépés ugyan, de azt a célt szolgálja, hogy a helyi vállalkozások a befizetett adóik felhasználásáról tájékoztatást kapjanak, illetve bizonyos hányadának a felhasználására tegyenek akár javaslatot is. A félkész szálloda projektek mind magánbefektetések, de a városmarketing eszközeivel az idegenforgalom fellendítése segíti a gazdaságos üzemeltetést.
- Meggyes Tamás azt állította a vele készült interjúnkban, hogy Ön 2003-tól döntő szerepet kapott a városkép kialakításában, értve ezalatt az olyan nagyberuházásokat is, mint az élményfürdő és a félben maradt hotelek, valamint a Bástya áruház környékén megakadt munkálatok. Mi volt pontosan az Ön szerepe ezen projektek mögött, mely fázisban kapcsolódott be a beruházások előkészítésébe, esetleg volt olyan, amelyiknél eleve Ön volt az ötletgazda?
- Meglepett, amit Meggyes Tamás állított. Tény, hogy a Dr. Bády Istvánról elnevezett díjat még 2008-ban Kozma Imre atyával egyszerre kaptuk meg, én azért, mert a város szépítésében elsősorban az építészeti színvonal emelését tartottam a legfontosabbnak. Az előző polgármester által alapított EVA (Esztergomi Városszépítő Alapítvány) az önkormányzat segítségével a tulajdonosoknak vissza nem térítendő támogatásokat adott a felújításokra, az építészeti műszaki tervtanács pedig az építkezésekhez nyújtott segítséget. Polgármesterré való jelölésemet éppen azért fogadtam el, mert sok esetben a szándék jó volt, azonban a döntések nem minden esetben estek egybe a szakmai állásfoglalásokkal. Például az élményfürdő helykijelölésénél a Táti szigetekhez közeli rekreációs területet javasoltuk mérnök kollégáimmal, hogy egy fejleszthető pihenő-üdülő övezet alakulhasson ki. A Széchenyi tér átépítését egy szentendrei iroda nyerte el, azonban a terveket mégsem ők készíthették el. A Meggyes Tamás-féle Mesepark esetében pedig konkrétan a repülő malacoknál adtam fel, hogy a projektet véleményezzem. Minden esetben nyomon követhető, hogy a szakmai munkát hol írta felül a politika.
- Valóban nem voltak viták Meggyes Tamással? Sokan azt állítják, hogy nem volt könnyű emberileg vele dolgozni, mi lehetett az Ön titka?
- Ami most is, hogy bárkivel tudok együtt dolgozni, aki tenni akar Esztergomért.
- A Mária-Valéria mélygarázs és a felette található hotel beruházás előkészítésében is részt vett?
- Nem tudok róla, ha csak arra nem gondol, hogy a meghívandó építészek közé a legjobb hazai tervezőket javasoltam, ám a döntést nem én hoztam meg.
- Hogyan volt lehetséges az, hogy a Regia Civitas beruházásban a város és a Regia Civitas oldalán is feltűnt a neve?
- A Fürdő szálló környékének rendezése évtizedek óta húzódik. A Regia Civitas olyan projekt cég, aki a terület teljes rehabilitációjára vállalkozott. A városrendezési szempontokat és az építészeti kialakítást követtem figyelemmel, hiszen esztergomiként számomra már akkor is fontos volt, hogy ez a kérdés megoldódjon.
- A város romokban hever. Sok helyen még most sincs közvilágítás, a Fürdő szálló tetőszerkezete darabokban hullik szét, a belvárosban háborús filmet lehet forgatni szinte díszletek nélkül. Még most is az a véleménye, hogy jó ötlet volt elindíttatni az első adósságrendezést?
- Az adósságrendezésnek semmi köze sincs ahhoz, amit felsorolt. A közvilágítás az előző önkormányzat által még 2005-ben megkötött és a város számára előnytelen szerződés miatt került a vállalkozó által kikapcsolásra, melytől a képviselő-testület egyértelmű felhatalmazásával álltunk el. A jogi vita lezártával lehetőség lesz új szolgáltatóval az energiatakarékos közvilágítás teljes helyreállítására. A romokat pedig az előző időszakban kaptuk. Az sajnálatos, hogy 2011 januárjában látszott, hogy a fideszes többségű testület abban érdekelt, hogy a városban semmi ne történjen. Szerencsére ennek az időszaknak vége, és függetlenül attól, hogy milyen színű a polgármester, az állami konszolidációt megkaptuk, az árvízi vis maior keretből elkezdődtek az útfelújítások és az adósságok kifizetése után az egyik legjobb pénzügyi kondíciókkal rendelkező város lesz Esztergom. Ezt jövő év elejétől – köszönhetően az elmúlt 4 év szigorú és takarékos gazdálkodásának – a lakosság is meg fogja érezni.
- Meghirdettek egy új programot, ami szerint a városban működő vállalkozások beleszólhatnának abba, hogy mire költi a város az iparűzési adóbevételek egy részét. Mindeközben 2014-ben még mindig nincs működő, normális elektronikus ügyfélkapuja a városnak, amin keresztül a vállalkozások és az állampolgárok lekérdezhetnék és intézhetnék az adóügyeiket: ami van arra nem lehet regisztrálni, mert ilyen üzenetet kap az ember: "Io kivétel: The Network Adapter could not establish the connection". Mikor lép már be végre Esztergom a XXI. századba?
- Az elektronikus közigazgatásra való átállás a kezdeti időszakban okozhat fennakadásokat, de ezeket a technikai hibák idővel megszűnnek. Hogy a www.esztergom.hu városi honlap mikor lép be végre a XXI . századba, az pedig attól függ, hogy a még az előző önkormányzat által horribilis összegért beszerzett informatikai rendszert – mellyel folyamatosan küzd a hivatal is – hogyan és mikor tudják átalakítani a szakemberek.
- Mi az, amire polgármesterként elvégzett feladatai közül büszke?
- A város gazdasági stabilitásának megteremtése, a külkapcsolatok felélénkítése, a független szakmaiság képviselete és az elmúlt négy évben tanúsított helytállás.
- Mi az amit legnagyobb elkövetett hibájának tart az elmúlt 4 évben?
- Az első időkben reménykedtem az együttműködésben, és elhittem, hogy a városért mindenki képes összefogni.
- Ha visszamehetne az időben 4 évet, mit csinálna másképp? Sűrűsödnek a kritikus hangok, az egykori támogatók közül az MSZP és a Jobbik is éles kritikákat fogalmaz meg, az egykori civilekből sem sokan maradtak már a téren. Mivel tudja maga mellé állítani a 2014-es Tétényi Éva a 2010-ben rá szavazó, heterogén 8 ezres esztergomi tábort?
- A kritikus hangok a választások közeledtével óhatatlan, hogy gyakoribbak, bár az elmúlt négy évben sem szenvedtem benne hiányt. A letett munka és a személyes kiállás, amit a választópolgárok értékelhetnek függetlenül attól, hogy tartoznak-e pártokhoz avagy sem. Esztergom az első és ebben az itt élőkkel mindig is egyetértettünk.
- Hogy képzeli a személyes jövőjét? Indul polgármesternek és/vagy képviselőnek? Ha igen van-e már programja és van-e B-terv arra az esetre, ha más lesz a polgármestere a városnak?
- A polgármesterség egy olyan munka, amit határozott időre kapnak meg az emberek több ezer polgár felhatalmazásával. A négy éves ciklus végén a vállalásokat elemzik, és eldöntik, hogy adnak-e újra bizalmat- Általában két ciklus az ideális, hiszen 8-10 év alatt lehet a nagyobb folyamatokat, fejlesztések végrehajtani. Úgy gondolom, hogy a szakmai építő időszak most következik, hiszen a gazdasági alapokat megteremette a város. Bízom az esztergomiak városszeretetében.
Bejó