Ha augusztus, akkor Szent István ünnepe. Államalapításunk ünnepe. Talán az egyik legfontosabb ünnep a magyarság számára, nem véletlenül egyházi és állami ünnep is egyben augusztus 20-a. Méltóképpen megülni ezt az ünnepet abban a városban, ahol államalapító szent királyunk született, uralkodott, megszervezte a keresztény államot, megvetette mindannak az alapját, amelyben mi, 21. századi magyarok élünk, alkotunk, mindenképpen nemes és egyben nehéz feladat.
Az Esztergomi Dzsámi egy kiállítással tiszteleg az állam-, egyház-, és dinasztiaalapító előtt. Ebben olyan alkotók vannak segítségünkre, akik egy különleges alapanyagot használnak műveik létrehozásában: az aratás melléktermékét, a szalmát, amely nem kevesebbet, mint az életet adó búzaszemeket hordozza hónapokon keresztül. Évszázadokon át egészen napjainkig a szalmának rengeteg felhasználási területe volt és van. A régi korok embere fekhelyet készített magának és állatainak belőle, de a gyermek számára játék, a háztartás számára fontos eszközök készültek szalmából, vagy tűzre dobta, ha már nem kellett. A közelmúltban szalmatüzelésű erőművet adtak át Pécsett, ami a megújuló energiaforrások felhasználása terén újabb lehetőséget ad a mai kor emberének. Ez a jelentéktelennek tűnő anyag, a szalma milyen sok területen van jelen életünkben!
Az Országos Szalmafonók Baráti Körének tagjai a Millennium évében határozták el, hogy államalapítónk, az Árpád-házi királyok és szentek arcképét szalmatechnikával elkészítik. Huszonegy király és az öt szent képe, valamint a róluk szóló versek már több helyszínen jártak és arattak nagy sikert. Most Esztergomba látogat a tárlat, bízván abban, hogy az esztergomiakat és a városunkba látogatókat is meghódítják.
Az Árpád-házi királyok és szentek című kiállítás 2014. augusztus 8-tól szeptember 7-ig látható a Dzsámi Múzeumban hétfő kivételével a hét minden napján nyitva tartási időben (10 órától 17 óráig). Augusztus 20-án egész nap ingyenesen megtekinthető a tárlat.
A kiállítás ünnepi megnyitója 2014. augusztus 8-án pénteken 18 órakor kezdődik. A kiállítás anyagát, a készítés technikáját Sülye Károlyné asszony mutatja be, aki ezért a szép munkáért a Magyar Kultúra Lovagja címet kapta meg. Az Árpád-ház tagjairól előadást tart Borz Tamás történész. A kor megjelenítésében nagy segítséget fognak nyújtani az esztergomi Aranysólyom Lovagrend korabeli öltözetben megjelenő lovagjai. Erre az alkalomra az Árpád-ház jeles képviselőiről szerzett középkori énekekből és zsoltárokból összeállított műsort ad elő Vereckei Attila és a Szent Cecília Énekegyüttes.