Quantcast
Channel: Szeretgom hírek
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5535

Tájékoztatás a lovak tartásával kapcsolatos előírásokról

$
0
0

A lótulajdonosoknak kötelezettségeik betartásához nyújt segítséget az alábbi szabályok betartása:

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága KEI/00/00615-15/2015. iktatószámú megkeresése szerint a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége ló jelölő és azonosító kampányt folytat a lovak fertőző kevésvérűsége, illetve takonykór betegségek kialakulásának megelőzősében. Ahhoz, hogy Magyarország meg tudja őrizni a kedvező járványügyi státuszát, az állattartók jogszabálykövető magatartása elengedhetetlen.

A lótulajdonosoknak kötelezettségeik betartásához nyújt segítséget az alábbi szabályok betartása:

 

  • TIR rendszerbe való regisztráció (tenyészkód, tartási-hely azonosító).

  • Valamennyi 6 hónap feletti lóra vonatkozó jelölési, azonosítási és Lóútlevél kiváltási kötelezettség (ló jelöltsége: 2011. július előtt született és jelölt lovak esetén elfogadható a bélyegzés, a később született lovak jelölése elektronikus transzponderrel történhet – ország kódos azonosító számmal 348…).

  • Minden 6 hónap feletti ló esetén kötelező 3 évente fertőző kevésvérűség és takonykór felderítésére immundiagnosztikai vizsgálat elvégeztetése.

  • Lovas- és lóversenyen, illetve bemutatón, felvonuláson, kiállításon résztvevő lovakat (és az azokkal érintkezőket, versenyre járó lovakkal egy istállóban tartott) évente fertőző kevésvérűségre vonatkozó vizsgálatnak kell alávetni.

  • Mének esetében minden évben kötelező a fedeztetési idényt megelőzően és befejezése után 14 nappal fertőző kevésvérűség, takonykór, tenyészbényaság és vírus arteritis kimutatására szolgáló vizsgálat elvégeztetése, mely mesterséges termékenyítés esetén kétszeri Taylorella equigenitalis kimutatására irányuló vizsgálattal egészül ki.

  • Fontos, hogy ló vásárra csak jelölten, útlevéllel és 30 napon belüli fertőző kevésvérűségre, 3 éven belüli takonykórra vonatkozó negatív labor eredménnyel mehet be.

  • A tagállamokba, illetve harmadik országba történő ló szállítás 30 napon belüli fertőző kevésvérűségre vonatkozó negatív labor vizsgálati eredménnyel lehetséges, a lovas versenyek kivételével.

  • Romániába történő élőállat szállítás külön szabályozás alatt áll, ami az általános szabályoktól sokkal szigorúbb.

  • A lovak gyógykezelésére használt készítményeket a lóútlevélben fel kell tüntetni. A kezelésnél felhasználható állatgyógyászati készítményeket a lóútlevél 40-41. oldalán levő lótulajdonosi nyilatkozatot figyelembe véve kell kiválasztani.

  • A vérvételi eredményeket és a vakcinázásokat a Lóútlevélbe be kell írni.

 

A lóverseny, lovasverseny ló kiállítás, bemutató, illetve lovas felvonulást is magába foglaló rendezvény szervezője köteles annak időpontját és helyét a területileg illetékes járási hivatalnak előzetesen bejelenteni. A rendezvényhez az élelmiszer-felügyeleti szerv szakhatósági hozzájárulást ad.

 

 

A rendezvények hatósági állatorvosi felügyelet alatt állnak (a kirendelt illetékes hatósági állatorvos), vagyis megfelelő dokumentumok és vérvizsgálati eredmények nélkül ló nem kerülhet be a rendezvény helyszínére sem.

 

Minden lótartónak a „tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről” szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet alapján minden olyan tartási helyet, illetve tenyészetet, ahol legalább egy lóféle állatot tartanak, a TIR rendszerbe be kell jelenteni.

 

A kampány folyamán a járási főállatorvos tudtával a lótenyésztési felügyelő végzi el a lovak azonosítását, illetve jelölését, a szolgáltató állatorvos esetlegesen a jelölést és a kötelező vérvételt.

Komárom-Esztergom megye lótenyésztési felügyelője:

Suvada János: 06 70 319 5717 és

Szakál Endre: 06 70 319 5725.

 

A lovak kevésvérűségével kapcsolatos hatósági intézkedéseket a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet szabályozza. A fertőzött, illetve beteg állatok leölése vagy kényszervágása jogszabály szerint kötelező.

A vizsgálatok elvégeztetésére a 148/2007. FVM rendelet alapján állami támogatás vehető igénybe.

 

A szűrővizsgálatok és a lovak azonosítása nem csak a versenysportban résztvevők érdeke, hanem a hobbi lovasok is csak a felelős állattartás szabályainak betartásával védhetik meg állataikat a betegségtől. Ha a lovasok megkövetelik egymástól a szabályok betartását, az nagyban segíti a hatóság munkáját is, hogy az azonosítatlan és a kötelező szűrővizsgálatokon át nem esett állatok felderítése megtörténjen.

 

Esztergom, 2015. augusztus 4.

 

Dr. Sarkantyu Lajos Adrián s.k.

aljegyző

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5535