Esztergom csendes. Újra csendes. Van közvilágítás, meg közmunka. Akár örülhetnénk is. Ám vannak helyzetek, amikor a csend nem a nyugalom jele. A „gyanúsan” túl nagy csend meg pláne. Itt van például ez a kabinetfőnök ügy. Sajtóközlemény.
Dr. Endre Szabolcs korábban jegyző volt Kiskunfélegyházán. A 2014-es választások után az ottani új – kormányközeli – városvezetés „közös megegyezéssel” a lehető leggyorsabban elköszönt Tőle, nem kérve tovább a polgármesteri hivatalban általa kialakított szellemiségből.
Dr. Endre Szabolcs egy szerencsés ember. 2015. január 5-én, a régi munkahelyén letelik a szabadsága és már másnap munkába is állhat. Esztergomban. Mint a kabinetiroda vezetője. Vagyis a polgármester legközvetlenebb, legbizalmasabb munkatársa, politikai tanácsadója, aki így komoly befolyással bírhat a város jövőjét illetően.
Azt gondolnánk egy ilyen feladatra kiemelt figyelemmel választja ki a legalkalmasabb embert Romanek Etelka polgármester. Például pályázati úton. Amiben kritériumokat lehet megszabni. Úgy mint: végzettség, tapasztalat, helyi viszonyok ismerete, fedhetetlenség. Az esztergomi városvezetésnél ez nincs. Endre Szabolcs „egyszerűen” csak jött, látott és minden kétely, gyanú ellenére még mindig itt van.
Namármost vagy hiányoznak a polgármesterből bizonyos vezetői képességek, legalábbis a munkatársak kiválasztása terén, vagy „felsőbb” utasításra mentették át a Királyvárosba a volt jegyzőt. Mert nem kérdés, menteni kellett. A szóbeszéd, a közhangulat, a feljelentések és az őt nyíltan bűnösnek gondolók elől. Lehet, ez utóbbiaknak lesz igazuk?
Pár napja a rendőrség a „kamera-ügyként” elhíresült büntetőeljárásban beszerzett bizonyítékok alapján gyanúsítottként hallgatta ki a kabinetfőnököt. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr- Főkapitányság arról is tájékoztatta a kiskunfélegyházi önkormányzatot, hogy másik két ügyben is megvalósulni látszik a volt jegyző büntetőjogi felelőssége.
Ártatlanság vélelme. Persze. Nagyon is! A demokrácia egyik legfontosabb alappillére. Ahol van demokrácia. Meg alap. (pillér, erkölcs, etika, ilyesmik.) Értem én, hogy a „mi kutyánk kölyke”, meg „jó káder”, ám ha már több önkormányzati képviselő, civil szervezet, nopláne ellenzéki párt (pl: DK Esztergom, sic!) jelzi, úgy tűnik, gond van a polgármester legbizalmasabb emberével, akkor felelős vezetőként érdemes lenne –legalábbis – elgondolkodni.
Bár ebben az esetben (is) ennél jóval többre van szükség. Mondjuk nyilatkoztatni a „politikai szakértő urat”, hogy van-e gyanúsítás ellene. Vagy utasítani az aljegyzőt, hogy járjon el az ügyben. Netán összeülni és kitalálni, hogyan lehet ezt a roppant kényes, és immár kínosan kényelmetlen ügyet úgy kezelni, hogy a politikai mutyi árnyéka ne vetüljön újra Esztergomra.
Azonban az semmiképpen nem szolgája a város érdekeit, hogy érdemi, határozott cselekvés helyett sajtónyilatkozatot ad ki a polgármester, kifejtve benne, hogy ő semmit nem tud tenni, és különben is nem ő a munkáltatója a kabinetfőnöknek. Egy Esztergom szintű város polgármestere ne tolja már a felelősséget egy aljegyzőre! Tájékozódjon, döntsön, határolódjon el. Ahogy az elvárható egy olyan városvezetőtől, aki bátran belecsapott a kinyújtott miniszterelnöki kézbe. Ha már vállalta.
Itt tartunk most. Vagy még mindig. Továbbra is „külsős” politikai erők játszótere Esztergom. És hiába „brancsbeli” a polgármester és képviselők többsége, ha a „nagyok” elveszik tőlük a kislapátot. Anélkül ugyanis nagyon nehéz várat építeni. Még homokból is.
Sárik Andrea
elnök
DK Esztergom